Aparat słuchowy może chronić seniorów przed depresją i demencją

Słuch jest bardzo ważnym elementem codziennego funkcjonowania. Niedosłuch powoduje trudności w komunikacji. Czy aparat słuchowy pomoże?

Badania pokazują, że osoby starsze, które korygują ubytek słuchu nosząc aparat słuchowy dużo rzadziej doświadczają depresji, demencji lub otępienia.

Naukowcy wzięli pod uwagę dużą grupę badawczą – 25 tys. osób. Pacjenci podzieleni zostali na dwie grupy – połowa nosiła aparaty słuchowe korygujące niedosłuch a druga połowa, mimo podobnych problemów wynikających z niedosłyszenia, aparatów nie nosiła.

Grupy testowane były co 12 miesięcy przez 2 lata. Okazało się, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe radziły sobie o wiele sprawniej w testach na pamięć roboczą oraz koncentrację.

Wyniki z tego badania pokazują, że aparat słuchowy może chronić mózg przed demencją.

Demencja bądź choroba Alzheimera często nie wykazuje żadnych objawów aż do 65 roku życia. Naukowcy zwracają uwagę na to, że choroby te rozwijają się bardzo wolno i należy zadbać o swoje zdrowie odpowiednio wcześniej. Nie czekajmy do ostatniej chwili.

W związku z powyższym alarmujące są statystyki, które pokazują, że tylko 12% osób które mają stwierdzony ubytek słuchu nosi aparaty słuchowe. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapraszamy do zapisania się na kontrolę już dziś!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Wczesne wykrycie wady słuchu jest bardzo istotne dla procesu adaptacji do aparatu słuchowego. Im wcześniej uda się  wadę słuchu skorygować aparatem słuchowym tym łatwiej jest przyzwyczaić się do jego noszenia. Ważne jest też coś o czym pisałam już wcześniej – aparat słuchowy chroni przed depresją i demencją – więcej na ten temat przeczytacie tu – KLIK. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x