Badanie ABR w domu (oraz ASSR)

Jak wielu z Was na pewno wie wykonanie badania ABR oraz ASSR rodzi za sobą szereg problemów dla rodziców. Wiele dzieci śpi bardzo lekko, bądź w ogóle nie chce zasnąć poza domem przeczuwając, że coś się dzieje. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom w naszej ofercie znajduje się świetna aleternatywa: badanie ABR w domu pacjenta w trakcie snu wieczornego. Badania wykonywane są od poniedziałku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. 

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Dziecko do badania powinno mieć sprawdzone czyste uszy. Tutaj chciałabym nadmienić, że uszy może wyczyścić u dziecka tylko lekarz laryngolog (w przypadku niewielkiej ilości woskowiny czasem wystarcza używanie preparatów do czyszczenia uszu z apteki). 

Oprócz czystości uszu ważne jest również wykonanie tympanometrii. Tympanometria pokazuje czy stan ucha środkowego jest prawidłowy. Badania ABR nie powinno wykonywać się, jeśli w uchu zalega płyn bądź jest złe ciśnienie (sugeruje to trwającą infekcję, którą należy skonsultować z lekarzem laryngologiem). 

W przypadku wykonania badania ABR bądź ASSR przy nieprawidłowej tympanometrii istnieje ryzyko, że wynik który otrzymamy będzie gorszy niż słuch dziecka w rzeczywistości. 

Do badania ABR oraz ASSR dziecko musi być zdrowe – bez kataru i infekcji. 

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie ABR w domu

Umawiamy się z pacjentem na konkretną godzinę. W zależności od dziecka ustalamy czy można przyjechać przed zaśnięciem dziecka czy najlepiej chwilę po. Ważne jest tutaj, żeby badanie rozpoczynać w trakcie “pierwszego snu” dziecka, tzn. około 10 min po zaśnięciu. Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej jest to sen najgłębszy i najłatwiej przeprowadzić badanie. 

Dziecku do badania należy przetrzeć skórę wacikiem bądź peelingiem, nakleić elektrody z żelem. Do tych elektrod doczepiane są kable. Kiedy uda się nakleić elektrody i doczepić kable wkładamy do uszu słuchawki. 

Takie odpowiednie naklejenie elektrod i włożenie słuchawek jest problematyczną częścią badania ABR. Musimy to zrobić tak delikatnie, żeby nie obudzić dziecka. 

Kiedy uda się zamontować cały sprzęt rozpoczynamy badanie. Badanie trwa od 30 min (sam ABR) do nawet 2h. 

Wiem, że brzmi to przerażająco, ale większość badań udaje się wykonać 🙂 

Aby umówić się na wizytę zapraszam do kontaktu!  

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] O tym jak wygląda takie badanie możecie poczytać tutaj. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x