Dopasowanie aparatu słuchowego

Dzisiejszy wpis odnośnie dopasowanie aparatu słuchowego jest zainspirowany rozmowami z kilkoma naszymi pacjentami.

W ostatnich dniach pacjent zapytał mnie dlaczego ten sam aparat słuchowy przymierzany w różnych punktach protetycznych brzmi zupełnie inaczej. Odpowiem krótko. Kluczową kwestią w doborze aparatu słuchowego jest jego prawidłowe dopasowanie i dobór urządzenia. Na dobre dopasowanie aparatu słuchowego składa się wiele elementów, które chciałabym w dzisiejszym wpisie poruszyć.

Badanie słuchu a dopasowanie aparatu słuchowego

Prawidłowo wykonane badanie słuchu ma kluczowy wpływ na dopasowanie aparatu. To na podstawie uzyskanych w badaniu słuchu wartości obliczane jest wzmocnienie aparatu na poszczególnych częstotliwościach oraz określane wartości maksymalne wzmocnienia.

Zdolności manualne pacjenta

Na podstawie samego badania słuchu często protetyk słuchu ma możliwość zastosowania różnych rozwiązań. Niektóre z nich stawiają na estetykę, inne na prostotę w obsłudze. Dobór konkretnego urządzenia powinien zawsze być poprzedzony wyjaśnieniem wad i zalet konkretnych rozwiązań, aby pacjent mógł podjąć odpowiednią decyzję. Niektóre rozwiązania, czyli np. aparaty wewnątrzuszne nie są zalecane dla każdego rodzaju ubytku słuchu i jeśli komuś zależy na zastosowaniu aparatu wewnątrzusznego to polecamy decyzję na ten temat podjąć wspólnie z protetykiem który nakreśli jak w Państwa przypadku będzie sprawdzało się takie rozwiązanie.

Dobór wkładki usznej oraz wentylacji

Część aparatu słuchowego, które wchodzi do ucha to wkładka. U większości pacjentów najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu indywidualnej wkładki usznej. Wkładka uszna jest wykonywana w formie wydruku 3D na podstawie wykonanego w gabinecie wycisku ucha. Dobry dobór wkładki to również dobór odpowiedniej wentylacji. W większości wkładek jest niewielka dziurka, która pozwala na to żeby ucho oddychało. Wielkość wentylacji zależy od wielkości niedosłuchu, rodzaju oraz klasy aparatu słuchowego.

Dobór odpowiedniej klasy aparatu

Aparaty słuchowe występują w różnego rodzaju klasach/poziomach technologicznych. Im wyższy poziom technologiczny reprezentuje dany aparat tym więcej mamy możliwości. Chodzi mi o personalizację ustawień oraz dobre „zachowanie” aparatu słuchowego w różnych sytuacjach akustycznych. Przed wizytą u protetyka słuchu dobrze zastanów się w jakich przebywasz sytuacjach i kiedy niedosłuch jest twoją największą przeszkodą. Protetyk na tej podstawie oceni jakie aparaty mogą spełnić twoje wymagania i zaproponuje różne możliwości.

Dopasowanie aparatu słuchowego

Po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych czynników na sam koniec przychodzi dostosowanie aparatu słuchowego do wymagań użytkownika. Działamy tutaj na zasadzie współpracy, pacjent mówi jakie dźwięki, kiedy i co go denerwuje bądź sprawiają trudności a protetyk zmienia wzmocnienie lub dobiera odpowiednie systemy redukcji hałasu i automatycznych mikrofonów. Dopiero w wyniku takiej pracy z aparatem słuchowym i pacjentem można dopasować aparat do indywidualnych potrzeb.

Praca nad doborem i dopasowaniem aparatu słuchowego nie kończy się na wykonaniu badania i pierwszym zaprogramowaniu aparatu – potrzeby danego pacjenta będą zmieniały się również w czasie użytkowania tego rozwiązania. Dobrze jest od czasu do czasu odwiedzić swojego protetyka, aby wprowadzić niezbędne zmiany.

Zapraszamy na badania słuchu i dopasowanie aparatów słuchowych!

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x