Tympanometria a słyszenie u dziecka

Jednym z najczęściej wykonywanych badań ucha dziecka u laryngologa jest tympanometria bądź audiometria impedancyjna. Audiometria impedancyjna zawiera w sobie tympanometrię oraz pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego. 

 

Chciałabym dzisiaj zwrócić uwagę na fakt, że tympanometria nie jest badaniem, które pokazuje jak dziecko słyszy. Tympanometria sprawdza stan ucha środkowego u dziecka.

 

Jak działa ucho

 

Nasze ucho zewnętrzne od środkowego rozdzielane jest za pomocą błony bębenkowej(tzw. bębenek). Jest to błona, która ma zadanie odebrać falę akustyczną i przekazać ją do kosteczek słuchowych a one następnie do ślimaka. Aby tak mogło się wydarzyć w uchu muszą być zapewnione optymalne warunki: 

  • Ciśnienie w uchu musi być takie same jak jak na zewnątrz ucha, 
  • ucho nie może być wypełnione płynem
  • błona bębenkowa nie może być dziurawa bądź zniszczona w jakikolwiek inny sposób. 
  • w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie może zalegać woskowina. 

 

Tympanometria – co tak naprawdę sprawdza 

 

Zaleganie w przewodzie słuchowym woskowiny bardzo łatwo sprawdzić za pomocą otoskopii. Dziurę w błonie bębenkowej również można zauważyć (jeśli jest wystarczająco duża). 

Dużo trudniej jest zauważyć, że ciśnienie w uchu środkowym jest nieodpowiednie i właśnie do tego służy nam tympanometria. 

W trakcie tympanometrii sprawdzamy w jaki sposób porusza się błona bębenkowa w zależności od ciśnienia, które generujemy w przewodzie słuchowym zewnętrznym. 

Prawidłowa tympanometria oznacza, że błona bębenkowa przekazuje dźwięk do kosteczek w poprawny sposób przy ciśnieniu równym ciśnieniu panującemu na zewnątrz ucha. 

Jeśli okazuje się, że wynik jest “przesunięty” to oznacza to, że w uchu panuje inne ciśnienie niż na zewnątrz, jeśli wynik jest “płaski” to najczęściej jest to wina zalegającego w uchu płynu. 

 

Tympanometria to bardzo ważne badanie. Należy jednak pamiętać, że nie sprawdza ona bezpośrednio słyszenia. Oczywiście jeśli w uchu zalega płyn słyszenie jest automatycznie gorsze. Niemniej jednak podstawie samej tympanometrii nie da się określić jak duży jest to ubytek w słyszeniu. 

Do tego celu używa się audiometrii tonalnej, ABR, ASSR. 

Kiedy wykonać tympanometrię

Tympanometrię warto wykonać jeśli:

  • dziecko głośno ogląda telewizję,
  • dziecko nie zwraca uwagi na to co mówisz,
  • dziecko przekręca polecenia,
  • dziecko źle powtarza zdania z odległości,
  • dziecko patrzy na usta w trakcie rozmowy.

Tympanometria to bardzo łatwe badanie. Wykonanie go jest bardzo szybkie i bezbolesne, dlatego warto zwracać uwagę na zachowanie dziecka i reagować na czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x